Letiště Brno-Tuřany (BRQ)

Brněnské letiště v Tuřanech je váš ideální vstupní bod do mnoha úžasných evropských destinací. Jako druhé největší mezinárodní letiště u nás, Letiště Brno-Tuřany každoročně přivítá více než 500 tisíc cestujících. Ať už jste jedním z nich nebo se teprve chystáte na svou první cestu odtud, máme pro vás pár praktických tipů a informací, které se vám budou hodit.

Letiště Brno-Tuřany je veřejné mezinárodní letiště situované pouhých 7,5 km jihovýchodně od centra krásného Brna, na okraji historického slavkovského bojiště. Je to skvost mezi letišti – kromě spojení do mnoha evropských zemí nabízí i vyhlídkové lety nad malebným brněnským centrem a jeho okolím.

Zajímá vás, jak se na letiště nejlépe dostat? Kde zaparkovat? Kde najít tu nejlepší kavárnu s lahodnou kávou či co dělat se zavazadly před cestou? Máme pro vás detailní průvodce plný praktických informací, které vám pomohou s těmito otázkami.

Tak neváhejte a začněte plánovat svůj další dobrodružství! Letiště Brno-Tuřany vás rádo uvítá na palubě a společně otevíráme dveře k nezapomenutelným zážitkům po celé Evropě.

Pokud míříte na letiště vlastním autem, určitě se vám bude hodit adresa letiště a GPS souřadnice.   

Jak se dostanete na letiště

Adresa letiště:

Letiště Brno, a.s.                                             GPS: GPS 49°9’21″N, 16°41’29″E 

Letiště Brno-Tuřany 904/1, Tuřany                  Tel.:  +420 545 521 310 

627 00 Brno                                                     Webová stránka: http://www.brno-airport.cz/  

Tel.: +420 545 521 111               Google mapy                   

Fax: +420 545 216 357

Autem:

Letiště se nachází poblíž dálnice D1 ještě na území města Brna. Na 201. km dálnice D1 je sjezd na Slatinu. Odbočka na letiště je viditelně označena. Od dálničního sjezdu je letiště vzdáleno pouze 2 km. Pokud budete přijíždět po D2 směrem od Bratislavy, odbočíte nejdříve na konci dálnice na D1 směr Olomouc. Nezapomeňte si předem zajistit parkování.

Autobusem:

Informace o možnostech veřejné dopravy a jízdní řády naleznete na http://www.dpmb.cz/ nebo na www.idos.cz. Přímo na letiště se můžete dopravit autobusovými linkami: 

E76   Hlavní nádraží – letiště Brno – linka odjíždí každou půl hodiny  Jízdní řád   

N89  Hlavní nádraží – Letiště Brno – noční linka interval 30 až 60 minut Jízdní řád

Hlavním nádražím a Letištěm Tuřany (zóny 100 a 101) jízdenku lze zakoupit v předprodeji (například u pokladen Českých drah na hlavním nádraží nebo v automatech, SMS) Jízdenky z automatu či předprodeje si nezapomeňte označit ve vozidle ihned po nástupu.

Taxíkem:

Máme pro vás skvělý tip, jak se dostat z centra Brna na letiště (nebo zpět) rychle a pohodlně. Vyzkoušejte taxík! Cesta vám zabere jen asi 20 minut a stojí kolem 310 Kč.

Taxi stání najdete přímo před letištní budovou. Jeden ze spolehlivých poskytovatelů je CITI TAXI Brno, stačí zavolat na číslo 777 014 004 nebo služba Liftago přes mobilní aplikaci. Liftago i CITI TAXI Brno, pro vás přijede přímo před letiště.

Kam můžete letět z letiště Brno-Tuřany?

V současné době Letiště Brno-Tuřany nabízí spojení do dvaceti osmi destinací ve dvanácti zemích: Bulharsko / Černá Hora / Egypt / Itálie / Kypr / Německo / Nizozemsko (pouze do 28.10.)/ Řecko / Španělsko / Tunisko / Turecko / Velká Británie. 

Služby na letišti

  • Balení zavazadel – (1 kus = 145 Kč)
  • Bankovní služby – bankomat Komerční banky v příletové hale. Směnárna Air Service Brno v odletové hale)  
  • Restaurace a obchody2 bary, 1 restaurace a 1 fast-food restaurace.

          

ODBAVENÍ CESTUJÍCÍCH

Odbavení obvykle začíná 2 hodiny před tím, než váš letadlo naplánuje vzlet, a končí zhruba 40 až 30 minut před plánovaným časem odletu. Ten najdete v letovém řádu letiště.

Nezapomeňte si ověřit čas začátku a konce odbavení u své letecké společnosti, protože každá může mít své specifické podmínky. Pokud létáte s nízkonákladovou leteckou společností, pamatujte na jejich striktní pravidla.

A pokud míříte na dovolenou charterovým letem, možná bude potřeba se před odbavením dostavit na přepážku cestovní kanceláře. Nejlépe postupujte podle pokynů vaší cestovní kanceláře – oni jsou vaším průvodcem v tomto vzrušujícím procesu směrem ke skvělému zážitku z cesty!

Standardní odbavení

Odbavovací přepážky, čekají na cestující v odletové hale. Zde se nachází zástupce vaší letecké společnosti, který je připraven vás provést procesem odbavení a pomoct vám. Přepážky lze snadno identifikovat podle čísla letu, názvu destinace a plánovaného času odletu.

Při odbavování nezapomeňte mít po ruce několik klíčových položek: letenku (ať už papírovou nebo elektronickou), voucher nebo rezervační kód a platný cestovní doklad.

Jakmile dorazíte k odbavovací přepážce, předáte svá zavazadla určená k odbavení do cílové destinace. Poté obdržíte palubní vstupenku a zavazadlový lístek. Nyní pokračujete dál na bezpečnostní kontrolu.

Elektronické odbavení (online check-in)

Proces elektronického odbavení je dostupný již několik dní před plánovaným odletem a trvá až do posledních hodin před startem letadla. Samozřejmě, každá letecká společnost má svá specifická pravidla, takže nezapomeňte se informovat o podmínkách vaší konkrétní společnosti.

A jak to probíhá na letišti? Pokud máte zapsaná zavazadla, stačí se dostavit k odbavovací přepážce určené pouze pro odbavení těchto zavazadel (tedy těch, která budou naložena do zavazadlového prostoru). A co když nemáte žádná zapsaná zavazadla? V tom případě vás čeká ještě rychlejší postup – rovnou zamiřte k bezpečnostní kontrole a poté směrem k odletové bráně.

Než se ocitnete za branami bezpečnostní kontroly, připravte se na důkladnou prověrku vašeho cestovního dokladu, palubní vstupenky a samozřejmě i příručního zavazadla. Zajímá-li vás kolik těchto malých zavazadel můžete vzít s sebou do letadla, doporučujeme obrátit se na svého dopravce. Nezapomeňte také dodržet pravidla ohledně velikosti a váhy!

Ještě než vkročíte do letadla, čeká vás opět ze strany pracovníka letiště kontrola. Pečlivě zkontroluje váš cestovní doklad, palubní vstupenku a samozřejmě i množství, velikost a váhu vašeho příručního zavazadla.