Jak je to s létáním v těhotenství?

Přemýšlíte nad tím, zda je létání během těhotenství bezpečné? Nemusíte se vzdávat dovolené u moře. Ve skutečnosti může být kombinace těhotenství a letu příjemnější, než byste očekávali. Získáte nové pohledy a informace.


Příprava na cestu v těhotenství


V případě, že vaše těhotenství probíhá bez komplikací, není cestování letadlem ničím, čeho byste se měla obávat. Odborníci se shodují, že až do 36. týdne těhotenství je létání považováno za bezpečné. Od třetího trimestru si však nezapomeňte obstarat lékařské potvrzení o zdravotní způsobilosti k letu od vašeho gynekologa. Nyní si však pojďme všechny důležité informace projít podrobněji.

Létání v prvním trimestru


Existuje mnoho mýtů týkajících se létání v raném stádiu těhotenství. Výzkumy však ukazují, že snížená vlhkost a změny tlaku vzduchu nemají negativní vliv na matku ani na dítě. Pokud se cítíte dobře, nemusíte váhat s plánováním dovolené. Jedinou nepříjemností mohou být těhotenské nevolnosti, které u některých žen v tomto období přetrvávají.

Létání v druhém trimestru


Optimální doba pro cestování letadlem je mezi 14. a 28. týdnem těhotenství. V tomto období jsou ženy obvykle méně unavené než na začátku, ranní nevolnosti ustoupily a břicho ještě není natolik velké, aby vám znesnadňovalo cestování.

Létání ve třetím trimestru


Do 36. týdne těhotenství je létání obecně považováno za bezpečné, ale některé letecké společnosti mohou vyžadovat lékařské potvrzení s uvedeným odhadovaným datem porodu. Před cestou si důkladně ověřte podmínky dané letecké společnosti. Po 36. týdnu těhotenství již existuje zvýšené riziko předčasného porodu.

Kdy byste měla upřednostnit jiný způsob cestování?


Pokud máte komplikace jako těhotenskou cukrovku, vysoký krevní tlak, krvácení nebo jiné zdravotní problémy, gynekologové obvykle létání nedoporučují. Vždy se řiďte radami svého lékaře a v případě jakýchkoliv pochybností neváhejte vyhledat jeho konzultaci.