Jak odbavit kočárek do letadla?


Pokud plánujete cestu se svým malým dítětem do zahraničí, jistě vás zajímá, jak na přepravu kočárku. Pro ty, kteří se chystají na palubu letadla a tápou v otázce odbavení kočárku, přinášíme pár praktických rad, jak si užít pohodový let.

Výběr kočárku vhodného do letadla


Ideální volbou pro letadlovou přepravu jsou skládací golfové kočárky, které jsou kompaktní a snadno se s nimi manipuluje. Výhodou je, že projdou rentgenovou kontrolou bez potíží. Pokud máte větší kočárek nebo cestujete s hlubokou korbou, nemějte obavy – bude zkontrolován ručním skenerem. U cenějších a milovaných kočárků doporučujeme investici do ochranného obalu, aby nedošlo k poškození. Jako alternativa se nabízí pořízení staršího modelu z druhé ruky, kde vás drobné škrábance nebudou tolik mrzet.

Odbavení kočárku na letišti


Jednou z výhod cestování s dětmi je přednostní odbavení, díky kterému se vyhnete dlouhým frontám a neklidným dětem. U přepážky sdělte, z kolika částí se váš kočárek skládá, a nechte si každou část označit identifikační páskou. Zaměstnanci letiště vám poradí, jak postupovat s kočárkem dále – záleží na politice letecké společnosti. Buď kočárek převezmou přímo u brány, nebo jej odnesete až k letadlu, kde se o něj postarají letušky. Po přistání může být kočárek k dispozici ihned po vystoupení z letadla nebo v hale u místa pro rozměrná zavazadla.

Důležité informace


Je vhodné informovat leteckou společnost o plánované přepravě kočárku předem, zejména když cestuje více rodin s kočárky. Zkontrolujte si podmínky vaší letecké společnosti, abyste se vyvarovali nepříjemným překvapením, jako je nemožnost přepravy kočárku až k letadlu. Při letu s mezipřistáními je dobré mít s sebou nosítko, protože kočárek nemusí být na tranzitních letištích k dispozici.

Přeprava kočárků u vybraných leteckých společností


American Airlines umožňuje bezplatnou přepravu autosedaček a kočárků. Kočárky těžší než 9 kg je třeba odbavit u přepážky, zatímco lehčí můžete předat až u brány. V případě, že chcete odbavit u brány jak autosedačku, tak kočárek, musíte si vybrat pouze jednu z těchto možností.

Ryanair nabízí bezplatnou přepravu dvou kusů dětského vybavení – například kočárek a autosedačku. Kočárek si ponecháte až k letadlovým schodům, kde jej předáte personálu, a po přistání vám bude opět k dispozici.

Czech Airlines dovolují bezplatné odbavení skládacího kočárku, přenosného koše či autosedačky, které musí projít rentgenovou kontrolou. Kočárek můžete používat po celou dobu na letišti a odevzdáte ho až při nástupu do letadla.